Doniczki plastikowe, czyli gdzie zamieszka roślinka

Jak mówi biologia, każda roślinka potrzebuje do życia wody, słońca i składników odżywczych – dodatkowych wobec tych, które sama wytworzy sobie w procesie fotosyntezy. Zielone ozdoby naszych ogrodów (a nawet pokoi) mają doskonale opanowaną sztukę przetrwania – w tym sensie, że potrafią wykorzystać docierające do nich bodźce, przetworzyć proste składniki w coś bardziej skomplikowanego i korzystnego dla nich. Ale żeby powstały glukoza i tlen, roślinka musi być dobrze zakotwiczona w glebie swoimi korzonkami. Dlatego, chociaż jest w tak dużym stopniu samowystarczalna, to jednak często potrzebuje wsparcia jakiegoś dobrego opiekuna.

Doniczki plastikowe – to warto mieć

Troskliwy opiekun roślinnego okazu powinien stale się upewniać, że roślinie niczego nie brakuje. Jeśli rośnie ona w jego ogrodzie, powinien stale ją podlewać, w razie potrzeby przycinać albo nawozić. Jeśli natomiast zaprosił ją do swojego domu, z dala od naturalnego gruntu, powinien stworzyć jej właściwą przystań we wnętrzu doniczki.

Bez grudki ziemi, w której zasadzi się całą bryłę korzeniową, hodowanie rośliny po prostu się nie uda. Dlatego każdy kto zamierza zmienić roślinkę ogrodową w pokojową albo chce pobrać z ogrodowego okazu małą zaszczepkę i pomóc jej rozwijać się samodzielnie, musi pomyśleć o zdobyciu odpowiedniej doniczki. To pojemnik kształtem zbliżony do szklanki – bardzo często właśnie o okrągłym dnie, ze ściankami delikatnie rozszerzającymi się ku górze. Wysokość tych ścianek, a także średnica dna, mogą być różne – w zależności od tego, jakiej wielkości jest roślina i w jaki sposób może się rozkrzewiać. Okazy o krępej budowie dostają zwykle szersze i niższe donice, inne mogą liczyć na smuklejsze modele. Ale są i takie gatunki roślin, które po prostu potrzebują bardzo specjalnych osłonek – tu dobry przykładem są róże, dla których są produkowane stożkowate, wydłużone pojemniki.

Doniczka to też bardzo specyficzny pojemnik – bo taki z dziurawym dnem. To konieczne, żeby dobrze spełniała swoją rolę. Otwory w podstawie są gwarancją, że nadmiar wody z podlewania nie zaszkodzi korzeniom, bo cała nadprogramowa wilgoć zyskuje drogę ucieczki.

Doniczki plastikowe to najpopularniejsze rozwiązanie, po jakie sięgają producenci i klienci. Z tworzywa sztucznego można szybko i łatwo, na wielką skalę i małym kosztem, skonstruować właściwie dowolnie uformowane pojemniki. Zalety dostrzegają tu wszystkie strony, dlatego w sklepach ogrodniczych półki są pełne kolorowych, małych i dużych doniczek, które chętnie staną się nowym domem dla każdej roślinki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *