
„Powłoka z poliuretanu” to hasło, które zadomowiło się w branży producentów kół. Klienci, którzy przeglądają ich oferty spotykają się z nim bardzo często, ponieważ poliuretan jest sprawdzonym rozwiązaniem, na które stawiają firmy wielu dziedzin przemysłu. Opowieść o tym, jak do tego doszło, zaczyna się oficjalnie pod koniec lat 30. XX wieku, ale można wybiec w przeszłość jeszcze dalej, żeby dokładniej wyjaśnić, skąd poliuretan się wziął.
Koła powlekane poliuretanem – współczesna wygoda
Przed wiekami, chcąc wykonać jakikolwiek nowy przedmiot, trzeba było koniecznie postarać się o naturalne tworzywo – jakiś materiał wytworzony przez naturę, jej faunę albo florę. Oczywiście bywało to kłopotliwe, a niekiedy kosztowne. Właśnie dlatego tak rewolucyjne znaczenie dla nowoczesnego przemysłu miały odkrycia dokonane przez chemików. Rozwijająca się chemia organiczna udowodniła, że człowiek nie musi polegać na dobrodziejstwie natury – ponieważ sam może wyprodukować potrzebne mu substancje.
Po licznych eksperymentach i badaniach, które trwały między innymi w XIX wieku, w pierwszej połowie XX stulecia udało się wreszcie opracować metodę wytwarzania syntetyków. Jednym z pierwszych opatentowanych tworzyw był poliuretan – nazywany popularnie sztucznym kauczukiem, ponieważ z powodzeniem zastępuje naturalną gumę. W branży producentów kół szybko stał się alternatywą dla tradycyjnych gumowych opon – i zastępuje je między innymi tam, gdzie potrzebne są niewielkie, ale mocne i wytrzymałe kółka. Poliuretan sprawia, że koło pewnie trzyma się powierzchni po której jedzie, tłumi drgania wywoływane przez ruch obrotowy, a przy tym podczas pracy pozostaje niewzruszony wobec wielu przeszkód stojących na jego drodze. Nie wpłynie na niego ani deszczowa woda, ani rozpuszczalnik rozlany na posadzce. Może pracować przy każdej pogodzie, wśród mrozu i upału, promieniowanie UV nie wyrządzi mu szkody, a mechanicznym urazom też ulega niełatwo. Jak widać, prawdziwy z niego ideał.
Obecnie, koła powlekane poliuretanem są elementem wielu technicznych rozwiązań, poszukiwanych przez poszczególnych konsumentów. W ofertach producentów można znaleźć na przykład koła stalowe z bieżnią poliuretanową albo koła wyposażone w stalowy kołnierz. Wspomniana bieżnia może być gładka, ale też bogata w konkretne nacięcia. Z wykorzystaniem poliuretanu tworzy się także koła zębate czy koła do piły taśmowej. Poszukując jakiegokolwiek typu koła, warto uważnie rozejrzeć się w ofertach różnych firm, żeby upewnić się, czy poszukiwanego modelu nie udoskonala uniwersalny poliuretan.