
Na przełomie XIX i XX wieku tempo codziennego życia zaczynało nabierać coraz większego tempa. Napędzała to oczywiście rewolucja przemysłowa, która przyniosła ze sobą wiele nowych rozwiązań i zadomowiła je w codziennym życiu ludzi. Zaczęto się przyzwyczajać na przykład do szybszych podróży, bardziej praktycznych akcesoriów albo tego, że maszyny potrafią wykonywać wiele zadań znacznie prędzej niż fizyczny pracownik, pracujący własnymi rękami. Jednocześnie próbowano udowodnić, że człowiek jest w stanie wytwarzać nowe materiały – dzięki odkryciom dokonanym w zakresie chemii organicznej. Efektem tych wysiłków jest między innymi poliuretan.
Poliuretan – dlaczego jest wyjątkowy?
Syntetyki są od kilku dekad codziennością dla współczesnego świata. To z nich są tworzone rozmaite rzeczy codziennego użytku, które powstają szybko i na masową skalę – a często także bardzo niskim kosztem. Poliuretan to jedna z tych substancji, które pojawiły się w wielu fabrykach produkcyjnych – ponieważ okazał bardzo uniwersalne właściwości. Przydały się one producentom rozmaitych przedmiotów: od ubrań i mebli po instalacje izolacyjne czy nawet statki kosmiczne. Obecnie jest bardzo popularny w branży producentów kół, ponieważ poliuretanowe powłoki doskonale zastępują gumowe opony.
Co sprawia, że poliuretan jest tak wszechstronny? Ta substancja okazała się niezwykle podobna do naturalnej gumy, pozyskiwanej z żywicy kauczukowca – tyle, że jest jeszcze bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, które mogą na nią oddziaływać. Poliuretan doskonale zniesie skrajne temperatury – niestraszny mu mróz sięgający 30 stopni Celsjusza, albo nagrzanie do 80 stopni na plusie. Jest też odporny na promieniowanie UV, dlatego przebywanie na dworze w upalny dzień też nie wpłynie na jego jakość. Nie zniszczą go także rozmaite substancje chemiczne: od różnego rodzaju olejów przez kwasy po ropę naftową. Jak można się tego spodziewać po alternatywie kauczuku, jest bardzo rozciągliwy i plastyczny. Nie boi się też ciężkiej, systematycznej pracy, bo ma wysoką wytrzymałość na ścieranie. Jako kółko będzie dobrym pomocnikiem przez naprawdę długi czas, zanim zacznie się ścierać. Ale i wtedy można go łatwo zregenerować, wytwarzając nową, świeżą warstwę powłoki.
Producenci poliuretanu zajmują się zarówno tworzeniem gotowych części, które mogłyby przydać się konkretnym konsumentom, jak też odnawianiem tych elementów, które zużyły się w miarę upływu czasu. W spełnianiu takich potrzeb konsumentów pomagają całe nowoczesne parki maszynowe, które niestrudzenie prowadzą produkcję.