
Laboratoria, zależnie od tego czym się zajmują, na co dzień przeprowadzają nieco inne rodzaje badań. W tych naukowych weryfikowane są różne teoretyczne zagadnienia, a w przemysłowych powstają innowacyjne technologie, które znajdą zastosowanie w produkcji nowych towarów. Natomiast laboratoria analityczne pomagają rozwiązywać zagadki dotyczące zdrowia pacjentów przychodni i szpitali. Tam w naczyniach laboratoryjnych najczęściej pojawiają się płyny ustrojowe – bo to właśnie z nich odczytywane są bardzo ważne informacje.
Probówki na krew – jest ich więcej, niż myślisz!
W co złapać pobraną od pacjenta krew – i jak bezpiecznie dostarczyć taką przesyłkę do laboratorium analitycznego? Prawdopodobnie takie pytanie zmotywowało twórców probówek, które obecnie są wykorzystywane właśnie do takich celów. Tego typu naczynia powinny pozwolić między innymi na to, by zmieściła się w nich taka ilość krwi, która pozwoli na przeprowadzenie potrzebnej analizy. Dobrze też, gdy są zamykane – ponieważ tylko wówczas uda się przetransportować zawartość, bez uronienia ani jednej kropli. A jednak, jak pokazuje praktyka, świat probówek gotowych na przyjęcie próbki krwi, jest przygotowany także do większej ilości wyzwań.
Jałowe lub niejałowe, z obrzeżem lub bez, ze znacznikami albo z miejscem na etykietę – probówki na krew produkowane są w tak wielu alternatywach, żeby każde zadanie wykonywane w zaciszu laboratorium miało szansę być przeprowadzone sprawnie i w jak najbardziej komfortowych warunkach. Bywają nawet szczegółowo dostosowywane do przeprowadzania konkretnych badań – albo do tego, jaką częścią pobranej krwi mają się zaopiekować. W takich sytuacjach to kolor korka probówki informuje, czy została ona stworzona do przyjęcia osocza czy pełnej krwi – i w jakim celu w ogóle tę próbkę pobrano.
Przeglądając asortymenty producentów lub dystrybutorów probówek na krew, poznaje się produkty skonstruowane ze szkła lub z plastiku – z tym, że w każdej z tych opcji kryje się kolejny wachlarz możliwości. Szkło może mieć różną grubość, być sodowane lub nie, z kolei wśród syntetyków tworzących probówki laboratoryjne, znajdują się takie substancje jak polipropylen czy polistyren. Dodatkowo, poszczególne modele mogą różnić się kształtem denka – które najczęściej jest okrągłe, ale bywa również stożkowe. Na szczęście, żeby znaleźć wysokiej jakości probówki najlepiej odpowiadające konkretnym oczekiwaniom, wystarczy uważnie rozejrzeć się wśród witryn internetowych – a tam, gdzie będzie asortyment takich naczyń, powinna być i pokrewna oferta korków zamykających probówki.